post title

Winners - Monthly Competition - February 2017


Best Of The Fest:
Solitary (Daniel Ruczko)

Best Feature Film:
Diamond Award: The Gaelic Curse (Jack Conroy)
Platinum Award: Rockin' the Suburbs (Julian Berger)
Gold Award: Slipaway (Julia Butler & Daniel Mentz)

Best Short Film:

Diamond Awards:
The Eve (Luca Machnich)
Schlimazel (Miles Guynn)
The Beginning (Khalid Alsghair)
The Simon S Way (Edgar Baghdasaryan)
Terka Nova (Stella Asmon)
Promise (Tian Xie)

Platinum Awards:
Magic Radio (Meng Yu)
Divided We Stand (Jendo Shabo)
Gema (Kenrick Prince)
Drones Don't Fly When the Sky Is Grey (Bea Cabrera)

Gold Awards:
This Modern Man Is Beat (Alex Merkin)
Reno (Sean Bradley)
Kyle (Michael Thomas)
ReWrite (Crash Buist)
Death Fell From the Sky (Lily Darragh Harty)

Silver Awards:
First Day (Yohann Charrin)
Aya and Her Mother (Lee Nechushtan)
American Pride (Tamzin Merchant)

Bronze Awards:
Menacing Matrimony (Molade Balogun)
98 ST - Playland (Joseph Arnone)
TALES OF DARKENED LIGHT: "A Friendly Wager" (Rick Masi)

Best Documentary:
Diamond Award: The Uncertainty Has Settled (Marijn Poels)
Platinum Award: Plant Codes, Unleashing Nature's Healing Power (Gary Null)
Gold Award: The IBUR Connection (Joe Diamand)
Silver Award: Tawai (Bruce Parry & Veronique Cabois)
Bronze Award: Behind The Cove (Keiko Yagi)

Honorable Mentions:
Rough Waters (Claire Imler & Troy Charbonnet)
Lab Rat #31415 (Justin Weinrich)

Best Animation:
Diamond Award: Bosatsu - Year of the Dragon (Siddharth Ahluwalia)
Platinum Award: Shoes (Bluesky Tianlan)
Gold Award: Break (Sierra Ward)

Best Trailer:
Branded The Mafia's Banker (Massimo Amici)

Best Music Video:
Diamond Award: Steal Heart (Isaac Ogle)
Platinum Award: Handbook - Wanting You ft. Supreme Sol (Mia GinaƩ)
Gold Award: Delightful (Anna Haas)
Silver Award: Hear Me Out (Jenn Page & Kacey Fifield)
Bronze Award: Tell Me Why You Obsess Me (Naima Chebahi)

Honorable Mentions:
Right Here For You (Kate Bohan)
The Other Side (Jessica Lisette)
Vicious Minds Project (Michael Resin)

Best Director:
Diamond Award: Julia Butler & Daniel Mentz (Slipaway)
Platinum Award: Eye Of The Beholder (Tomaki Boaz)
Gold Award: Sanna Ekman (Run, Ran, Run)
Silver Award: Promise (Tian Xie)
Bronze Award: Mike Petrow (Home Movies)

Best Actor:
Diamond Award: Elaine Partnow (Slipaway)
Platinum Award: Kayla Bohan (Kayla's World)

Best Feature Script:
Diamond Award: The Wonderful (Demitra Papadinis)
Platinum Award: Seventh Angel (Richard Perry)
Gold Award: White Sheets (Julius Ritter)
Silver Award: The Salt Box (Robert J. Rogers)
Bronze Award: Cat And Mouse (Bristol Mac Donald)

Honorable Mention:
Lost Cause (David J Schroeder)

Best Short Film Script:
Diamond Award: Saira (John Kontoyannis)
Platinum Award: Candyland (Desmond Goldson)
Gold Award: Comfort Zone (Bruna Pias)
Silver Award: Kayla's World (Kate Bohan)

Best Score:
Diamond Award: Solitary (Daniel Ruczko)
Platinum Award: Slipaway (Tao Liu)
Gold Award: Home Movies (Sam Glanovsky)
Silver Award: Vicious Minds Project (Michael Resin)

Best Cinematography:
Diamond Award: Slipaway (Yash Khanna)
Platinum Award: Solitary (Daniel Ruczko)

Best Editing:
Home Movies (Mike Petrow)

November 2016 Winners September 2016 Winners