post title

Winners - Monthly Competition - June 2017




Best Narrative Feature:
Diamond Award: #FromJennifer (Frank Merle)
Platinum Award: Awake (Matthew Colston)
Gold Award: You Have A Nice Flight (Jimmy Dinh)

Best Narrative Short:

Diamond Awards:
Tea (Valentyn Korotkevych)
Passage Of Flick (James Vinson)

Platinum Awards:
The Kobal Report (Javier A. Bartolozzi)
Albedo Absolute (Vlad Marsavin)
Bekah (Sonia Bajaj)

Gold Awards:
Fantaisie Impromptu - A Prologue (Duda Gorter)
A Broken Egg (Tushar Tyagi)
Ten More (Brad Riddell)

Silver Awards:
Honest Lies (Raul Phoenix)
Impossible Love (Sonia Bajaj)

Bronze Awards:
Another Day (Marc Lyon Galang)
Vessel (Stephanie Yuhas)

Awards Of Merit:
Jiggle the Knob (Steven Burneson)
Yama (Jeannie Lee)

Best Student Short:
Diamond Award: Obsession (Nicola De Prato)
Platinum Award: Beautiful Dream (Bita ElahIan)
Gold Award: Mirror (Sara Eustáquio)
Silver Award: Rock And A Hard Place (Felix Burgan)

Best Experimental Short:
Mine to Tell (Whitney Butler)

Best Documentary:
Diamond Award: Harvested Alive - Ten Years of Investigation (Jun Li)
Platinum Award: Thanks For Checking In (Jon Meyer)

Best TV Pilot:
New York 2150 (Harry Assouline)

Best Music Video:
Diamond Award: Birdhouse (Gabriel Gomez & Lev Pakman)
Platinum Award: Miss Fairy (Naïma Chebahi)
Gold Award: Fear Of Heights (Benjamin Esterlis)
Silver Award: Light Thieves - Goon Years (Chris Mathews Jr)
Bronze Award: A Winter's Jazz Fantasy (Paolo Pizzi)

Best Trailer:
Diamond Award: New York 2150 (Harry Assouline)
Platinum Award: Finding Clive (Deva Palmier)

Best Director:
Diamond Award: Harry Assouline (New York 2150)
Platinum Award: Marilia Gurge (Fantaisie Impromptu)
Gold Award: Sara Eustaquio (Mirror)

Best Actor:
Diamond Award: Gisele Fróes (Fantaisie Impromptu - A Prologue)
Platinum Award: Danielle Taddei (#FromJennifer)
Gold Award: Vanessa Jackson (Tea)
Silver Award: Jaimie Marchuk (Mirror)

Best Feature Script:
Diamond Award: Table For Four (Jim Norman)
Platinum Award: Griptape (Larry Santana)
Gold Award: Road to Damascus (Maxwell Dayton Hammel)
Silver Award: United States of China (Nickolas Vassili)
Bronze Award: The Bernstein Effect (Luis Beires Fernandes)
Honorable Mention: Under Current (Barry K Pagel)

Best Short Film Script:
Diamond Award: The Kobal Report (Javier A. Bartolozzi)
Platinum Award: The Kosher Mutiny [Max's Deli Pilot Episode] (Jim Norman)
Gold Award: The Recycling Man (Carlo Ballauri)
Silver Award: Master Moon (Michael Vincent Montgomery)
Bronze Award: Dakota Caves - 2 Miles (Robert J. Rogers)

Honorable Mentions:
Strange and Unfortunate days with Sydney Synclair (Brittany Haigler)
Mine To Tell (Missy Fowler)

Best Score:
Albedo Absolute (Alex Kharlamov & Evan Bartholomew)

Best Visual FX:
New York 2150 (Harry Assouline)

Best Sound Design:
Fantaisie Impromptu - A Prologue (Duda Gorter)

Best Editing:
Diamond Award: Fantaisie Impromptu - A Prologue (Duda Gorter)
Platinum Award: New York 2150 (Harry Assouline)

Best Cinematography:
Diamond Award: Elaine Xia (Mr. Lecter)
Platinum Award: Jacques Cheuiche (Fantaisie Impromptu - A Prologue)



April 2017 Winners February 2017 Winners November 2016 Winners September 2016 Winners